Sennik Znaczenie snu Śmierć bliskiej osoby

Motyw ten pojawiając się we śnie najczęściej zapowiada, że w naszym życiu dokonują się ważne zmiany i już niedługo nieodwołalnie zamknie się za nami pewien jego etap, zaś rozpocznie się kolejna, nowa faza naszej egzystencji. Umierająca osoba może także oznaczać zaniedbaną przez nas sprawę czy aspekt naszej osobowości, któremu nie poświęcamy żadnej uwagi, mimo iż powinniśmy, o czym daje nam znać nasza podświadomość.

Gdy śni nam się śmierć osoby, z którą na jawie pozostajemy w związku, jest to sygnał, że oddaliliśmy się od siebie i jest nam z tym źle. Może to też oznaczać trwały rozpad tego związku.

Freud uważał, że motyw ten oznacza utajnione pragnienie pozbycia się tej osoby z życia śniącego także na jawie, zaś smutek, jaki we śnie po śmierci tej osoby odczuwa, jest fałszywy. Według niego śmierć może też oznaczać, że śniący żywi wobec danej osoby niechęć, a nawet nienawiść.

Jung odbierał śmierć pojawiającą się we śnie jako symbol ważnych zmian dokonujących się w życiu rzeczywistym osoby śniącej, zaś towarzyszące temu uczucia takie jak smutek czy przygnębienie wskazują na trudności, jakie zmianom tym towarzyszą.

9 komentarzy

Opisz swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.