Sennik Znaczenie snu Owady

Ogólnie owady we śnie mogą symbolizować nasze poszczególne cechy charakteru lub pragnienia, jakich na jawie w ogóle sobie nie uświadamiamy, bo tkwią one głęboko ukryte w naszej podświadomości. Przy tym jednak poszczególne gatunki owadów mają swoją własną symbolikę, na przykład pszczoła to symbol pracowitości i wspólnego działania na rzecz społeczności, karaluchy to symbol brudu, ale też umiejętności przetrwania w najtrudniejszych warunkach. Motyle to symbol metamorfozy, ulotności i piękna, zaś pająki oznaczają mądrość, a także przetrwanie za wszelką cenę, po trupach innych.

Freud uważał, że jeśli we śnie pojawia się motyw ataku owadów, to może to być zapowiedź ciąży. Pająki utożsamiał zaś z despotycznymi, nadopiekuńczymi matkami, które tłamszą indywidualność swoich dzieci.

Jung wszystkie zwierzęta nieudomowione uważał za oznakę nieświadomości ludzkiego umysłu, zaś związane z nimi zagrożenie postrzegał jako znak, że śniący nie zwraca uwagi na podpowiedzi swego głosu wewnętrznego i zatracił swoje instynkty.

Opisz swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.