Jeśli motyw ten pojawia się u osoby, która doświadczyła jakiejś klęski żywiołowej, najprawdopodobniej jest to jedynie echo jej minionych przeżyć oraz wyraz obawy, że znowu coś takiego się stanie. Jednak motyw ten często też pojawia się u osób z problemami emocjonalnymi. Zwykle sny takie świadczą o braku stabilności emocjonalnej lub metaforycznej burzy rozgrywającej się w życiu. Oznaczają także to, że być może wyolbrzymiamy swoje problemy.
Jeśli śni nam się wybuch wulkanu, oznacza to, że jesteśmy u kresu swojej wytrzymałości i mamy ochotę podobnie wybuchnąć i najprawdopodobniej do tego dojdzie, jeśli nic nie zmieni się w naszej sytuacji.
Gdy śnimy o tornadzie, jest to zapowiedź mającego nadejść w naszym życiu jakiegoś poważnego przełomu, dotyczącego najprawdopodobniej naszej przemiany na poziomie duchowym.
Trzęsienie ziemi to znak, iż niebawem uświadomimy sobie coś ważnego, co nasza podświadomość od dawna próbowała przepchnąć do świadomej części naszego umysłu.
Jeśli w naszym śnie pojawia się zagrożenie związane z wodą, oznacza to, że niebawem nie uda nam się dłużej powstrzymywać gwałtownych emocji, jakich doznajemy i całkowicie zapanują one nad naszym życiem, przynajmniej na jakiś czas.
Gdy śnimy, że próbujemy walczyć z dotykającą nas klęską żywiołową, jest to znak, iż problem, z jakim zmagamy się na jawie, jest bardzo poważny i jeśli się nim nie zajmiemy najbardziej, jak to możliwe, możemy nie dać sobie z nim rady.
Freud wszystkie klęski żywiołowe uważał za wyraz niepokoju wewnętrznego spowodowanego obawami przed nawiązaniem kontaktów seksualnych.
Jung uważał, że gdy motyw klęski żywiołowej pojawia się we śnie, to jest to znak, iż życie osoby śniącej trzęsie się w posadach, a ona sama jest niestabilna emocjonalnie i zestresowana.