Sennik Znaczenie snu Jezioro

Ogólnie jezioro jako motyw senny możemy kojarzyć z nieświadomością, wszystkim, co kobiece i tajemnicze, a także z mądrością. Czasem motyw ten może być także związany z osobami zmarłych, które, jak w mitologii, przemierzają jezioro, by dostać się na drugą stronę życia. Na ogół jednak sny o jeziorach mają pozytywną wymowę i często zawierają elementy z naszej przyszłości.

Freud wodę utożsamiał z życiem płodowym oraz czasami najwcześniejszego dzieciństwa. Zaś wodę, z którą wiążą się jakieś niebezpieczeństwa, kojarzył z obawami dotyczącymi seksualnej strony życia. Według niego czasem może to też dotyczyć problemu moczenia się we śnie, z jakim zmaga się osoba śniąca.

Jung wszelką wodę kojarzył z żeńską energią oraz wszystkim, co tajemnicze i nieuświadomione. Zbiorniki wodne, zwłaszcza te większe, uważał za symbol zbiorowej nieświadomości, wpisanej w ludzką naturę. Poza tym uważał, że kiedy we śnie mężczyzna boi się wody, to oznacza to, iż na jawie ma problem z nawiązywaniem kontaktów z kobietami lub też ma zastrzeżenia co do swej nadmiernej uczuciowości, uważając ją za typowo kobiecą przypadłość, i nie akceptuje tej strony swojej osobowości.

Opisz swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.