Sennik Znaczenie snu Dom

Dom jako symbol senny rzadko oznacza to, co w rzeczywistości. Zwykle we śnie jest on odzwierciedleniem nas samych, zaś jego poszczególne pomieszczenia czy piętra to wszystko, co się z nami wiąże – nasze wrodzone zdolności, nabyte umiejętności, ale też błędy, jakich się dopuściliśmy, zaniedbania, jakie mamy na sumieniu oraz inne aspekty naszej bardzo złożonej osobowości. Niskie kondygnacje oznaczają naszą podświadomość, tak samo jak rozmaite zakamarki domu wskazują na nieodkryte miejsca naszego umysłu, zaś wyższe piętra to wyższe części naszej psychiki. Poszczególne pomieszczenia, elementy takie jak schody czy spiżarnie nie są ważne i nie musimy poświęcać im więcej uwagi jeśli chodzi o interpretację tego snu. Ważne jednak mogą okazać się poszczególne przedmioty, które mają dla nas – we śnie lub na jawie – jakieś większe znaczenie, gdyż mogą nawiązywać do jakichś istotnych szczegółów czy wydarzeń z naszego życia.

Kiedy śni nam się, że znajdujemy się w znanym nam domu, ale nie wszystko się w nim zgadza, bo odnajdujemy jakieś nieznane nam dotąd elementy lub nie możemy się wcale do nich dostać, jest to symbol tych aspektów i stron naszej osobowości, których dotychczas nie poznaliśmy. Może to również wskazywać na jakieś nasze uczucia czy emocje, z którymi  się nie zgadzamy i staramy się je zepchnąć na margines naszej świadomości, by nie poświęcać im już więcej uwagi. Często są to jakieś mroczne, złe skłonności, ale nie zawsze – może to być na przykład chęć pomocy komuś, ale nie chcemy tego zrobić, bo wiemy, że nie będzie to dla nas korzystne.

Jeśli śni nam się, że w domu widzimy jakichś ludzi, których znamy z dawniejszych czasów, być może takich, którzy już nie żyją, może to oznaczać, że są w naszym życiu jakieś nierozwiązane sprawy z przeszłości. Być może nie jesteśmy tego do końca świadomi, jednak są one dla nas na tyle ważne, że wciąż tkwią w naszej podświadomości i to się raczej nie zmieni jeśli nie zadamy sobie trudu doprowadzenia tego do końca kiedy już uda nam się odkryć, co to może być.

Gdy w naszym śnie w domu znienacka pojawiają się obcy, nieznani nam ludzie, są to symbole nieznanych nam, tajemniczych aspektów naszej osobowości, których podświadomie nie akceptujemy, ponieważ nie mieszczą się one w naszym kanonie życia. Być może są to jakieś społecznie nieakceptowane skłonności lub nawet takie, które mogą być dla nas samych lub dla innych ludzi w jakiś sposób niebezpieczne.

Kiedy śnimy o domu zbyt małym jak na nasze potrzeby, niefunkcjonalnym czy niewygodnym bądź śni nam się, że jakiegoś powodu nie możemy go opuścić, oznacza to, iż nasza sytuacja na jawie pozostawia sporo do życzenia i nie jesteśmy z niej zadowoleni. To samo oznacza przeprowadzka, przy czym poprzez ten symbol nasza podświadomość może starać się wzbudzić w nas chęć do zmiany naszej sytuacji.

Gdy w naszym śnie pojawia się otoczenie domu, czyli domy sąsiadów, ulica czy perspektywa całego osiedla, wskazuje to na nasze najbliższe, zewnętrzne otoczenie.

Freud wszystkim otworom pojawiającym się we śnie, także tym, jakie mogą znajdować się w domu, przypisywał znaczenie seksualne. Dlatego na przykład przejście przez drzwi czy tylko ich otwarcie utożsamiał z kontaktami erotycznymi. Jednak przejście przez drzwi uważał także za możliwe poszerzenie się horyzontów osoby śniącej, zwykle myślowych, odkrywanie nowych dziedzin działania czy zainteresowań. Przechodzenie z dobrze znanej części domu do nowoodkrytej uważał za symbol wsłuchania się w głos intuicji i odkrycia nieznanych aspektów osobowości czy też podświadomości.

Jung przebywanie w znanym otoczeniu domu uważał za próbę upewnienia samego siebie przez osobę śniącą co do tego, że w jego życiu wszystko jest w porządku i panuje w nim bezpieczna stabilizacja. Nowe i w dobrym stanie przedmioty utożsamiał z nadziejami na przyszłość, zaś zniszczone i przeznaczone do wyrzucenia – z błędami, jakie osoba śniąca niegdyś popełniła lub złymi rzeczami, jakie komuś mogła wyrządzić. Co do obecności w domu innych ludzi, stosował bardzo proste wytłumaczenie – odzwierciedlają one stosunki śniącego z ludźmi, z jakimi ma styczność na jawie.

1 sen

Opisz swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.