Rzadko deszcz jako motyw odgrywa w naszych snach decydującą rolę. Przeważnie jest tylko tłem dla wydarzeń, jakie mają miejsce w naszym śnie. Nie oznacza to jednak abolutnie, że powinniśmy go pomijać w interpretacji, gdyż w przeważającej części przypadków symbol ten ma wielkie znaczenie. Często kojarzy nam się z płaczem, również na jawie, jednak w snach nie zawsze jest negatywnym omenem, choć zawsze oznacza jakieś emocje. To, jakich dotyczy, zależy na przykład od nasilenia padającego deszczu. Jednak kluczowe dla objaśnienia snu z deszczem są nasze reakcje na to, że pada, więc to właśnie na nasze zachowanie i samopoczucie we śnie powinniśmy zwrócić największą uwagę.
Jak było wspomniane, padający we śnie deszcz często może oznaczać czy też zapowiadać smutek w naszym życiu, ale na szczęście nie zawsze, bo jeśli na przykład śni nam się deszcz padający w okresie suszy, który witamy z ulgą, oznacza to, że na jawie przejdziemy proces jakieś duchowego oczyszczenia i również dzięki temu poczujemy ulgę.
Jeśli wraz z deszczem występuje burza i jest gwałtowna, to może to na przykład oznaczać, że na jawie, być może tylko w naszej podświadomości, rozgrywa się gwałtowna walka, gdyż jakieś uczucia czy emocje chcą wydostać się na zewnątrz, a my je w sobie tłumimy. Jednak burza, zwłaszcza jeśli we śnie dobiega końca, może również oznaczać nadejście spokoju po burzliwych przeżyciach, co da nam poczucie ulgi. Nasza podświadomość poprzez ten motyw może też dawać nam do zrozumienia, że w naszym życiu potrzebna jest taka gwałtowna burza, by zaprowadzić w nim porządek i rozładować wszystkie tkwiące w nas negatywne emocje. Być może tylko w ten sposób uda nam się osiągnąć upragniony spokój i poczuć ulgę.
Freud wszystkie motywy senne związane z wodą, a więc i deszcz, odczytywał jako znak nawiązania do życia płodowego, a być może także czasów wczesnego dzieciństwa. Jedna jeśli z wodą niosło się jakieś zagrożenie, do czego można z pewnością przyporządkować zjawisko, jakim jest burza, utożsamiał to z jakimiś obawami dotyczącymi życia seksualnego osoby śniącej. Uważał także, że może to oznaczać, iż śniący ma problem z moczeniem się i jest to dla niego na tyle drażliwy temat, że stara się za wszelką cenę stłumić w sobie te myśli.
Jung wszelką wodę utożsamiał z żeńską energią oraz wszystkim, co tajemnicze i nieuświadomione. Uważał też, że jeśli mężczyźnie śni się, że woda wzbudza w nim jakąś obawę, to oznacza to, iż na jawie odczuwa on obawy związane ze swymi kontaktami z kobietami.