Sennik Znaczenie snu Bycie ściganym

Jeśli motyw ten pojawia się w naszym śnie, jest to niezawodny znak, iż na jawie jest coś, co napawa nas obawą albo przynajmniej jest dla nas nieprzyjemne czy trudne na tyle, że staramy się tego unikać bądź przed tym uciec. Nie chcemy konfrontacji z ową rzeczą, bo boimy się, że sobie z tym nie poradzimy bądź też podejmiemy złą decyzję, której konsekwencje będziemy ponosić jeszcze przez długi czas. Możliwe także, iż to nasze własne uczucia napawają nas taką obawą, że chcemy przed nimi uciec, bo wiemy, że nie możemy ulec drzemiącym w nas potrzebom i emocjom. Jednakże jeśli śni nam się, że jesteśmy ścigani i zostajemy dogonieni, to jest to znak, iż na próżno się przed tym bronimy, bo i tak nie uda nam się przed tym uciec.

Freud uważał, że jeśli osoba śniąca przed kimś ucieka, to tak naprawdę podświadomie chce zostać schwytana, czyli zniewolona i usidlona przez kogoś, kto na jawie bardzo ją pociąga, jednak boi się popuścić wodze swym żądzom, gdyż może to mieć przykre konsekwencje.

Jung miał na ten temat ciekawą teorię, według której sen o byciu ściganym to nawiązanie do czasów prymitywnych, gdy ludzie często byli ścigani przez dzikie zwierzęta i jest to na tyle mocno zakorzenione w naszej ludzkiej naturze, że wcale nie musi to kojarzyć się z niczym innym. Uważał jednak, że sny taki mogą też oznaczać, iż osoba śniąca nie ucieka przed czymś, co jest na zewnątrz, ale przed swymi własnymi uczuciami i emocjami, których nie akceptuje. Być może jest to jakaś ciemna strona jej psychiki, jakieś złe, drzemiące w niej uczucia, których istnienia nie chce przyjąć do wiadomości.

Opisz swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.