Anioły kojarzą nam się dość jednoznacznie – uważamy, że są naszymi opiekunami albo sługami Boga, które w naszym śnie mają za zadanie przekazać nam od niego jakąś wiadomość. Jednakże w objaśnieniu snów zazwyczaj przyjmuje się, że anioły rzeczywiście przekazują jakieś ważne informacje, ale nie z nieba, a wyłącznie od naszej podświadomości, czyli mówią czy też pokazują nam to, o czym doskonale wiemy, ale po prostu nie mamy tego świadomości. Anioły więc spełniają w naszych snach bardzo ważną rolę – udzielają nam rozmaitych podpowiedzi dotyczących naszego życia, być może pozwalają nam odkryć tkwiącą w nas prawdę oraz wskazują drogę, jaką powinniśmy dalej podążać, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy znajdujemy się w szczególnie trudnej sytuacji i nie wiemy, w jaki sposób z niej wybrnąć.
Anioły przy tym nie zawsze pojawiają się w naszych snach w takiej formie, jak znamy to z świętych obrazów czy z książek – w postaci ludzi ze skrzydłami, w długich, powłóczystych szatach. Czasem mogą to być zwykli ludzie, co do których jednak we śnie żywimy przekonanie, że są aniołami. Czasem też mogą przybierać postać naszych drogich zmarłych, którzy się o nas zawsze martwili i chcieli nam pomóc. Trzeba przy tym pamiętać, by nie zawsze dosłownie traktować to, co mówi pojawiający się we śnie anioł, gdyż czasem może to być metafora, a nawet bywa tak bardzo często.
Ogólnie uznaje się, że sny z pojawiającymi się w nich aniołami mają pozytywny wydźwięk i zapowiadają dla nas jakieś pozytywne wydarzenia mające już niebawem mieć miejsce w naszym życiu. Zapowiadają więc zapanowanie miłości, szczęścia i pokoju. Symbolizują zaufanie, miłość, jedność i nadzieję, mogą także wpływać na nas pozytywnie samym tym, że się nam śnią, zwłaszcza, jeśli we śnie starają się nas uspokoić. Po takim śnie często budzimy się ukojeni, uspokojeni i pełni nadziei na lepsze jutro.
Jeśli anioł we śnie coś do nas mówi, może to mieć wielkie znaczenie i najprawdopodobniej ma, ale jeśli sen ten pojawia się częściej, bez wątpienia ma na celu jakieś ważne przesłanie, które koniecznie musimy odkryć.
Jeżeli chodzi o wybitnych uczonych badających tajniki ludzkiej jaźni, to również oni przypisywali wielkie znaczenie snom i pojawiającym się w nich aniołom. I tak na przykład, Zygmunt Freud uważał jako ateista, że aniołów nie należy łączyć z nieistniejącym jego zdaniem Bogiem, lecz tratować ich jako posłanników naszej własnej podświadomości. Można to zatem zinterpretować tak, że anioły w naszych snach nie mówią nam nic, czego wcześniej byśmy nie wiedzieli i najprawdopodobniej kiedy to usłyszymy, zdamy sobie sprawę z tego, że jest to dla nas oczywista prawda. Jego uczeń zaś, Karol Gustaw Jung, który był osobą wierzącą, a nawet religijną, uważał, że anioły w naszych snach mają silny związek z religią, ale również nie traktował ich jako boskich posłanników, którzy mieliby nam coś ważnego do przekazania. Wskazywał raczej na ich związek z naszą duchowością, a raczej duchowymi aspektami naszej psychiki, czyli według niego anioły mogą oznaczać naszą religijność czy też wyrzuty sumienia spowodowane tym, że odeszliśmy daleko od religii.