Sennik Bieg w zwolnionym tempie

Pewnie każdy z nas zna ten motyw – śni nam się, że jesteśmy w sytuacji, w której coś nam zagraża i chcemy uciekać, jednak albo biegniemy jakby w zwolnionym tempie, z trudem poruszając nogami, lub też w ogóle nie możemy tego zrobić – nasze mięśnie odmawiają nam posłuszeństwa, jesteśmy jak bezwładni.

Sny takie często zdarzają nam się wtedy, gdy na jawie stoimy przed podjęciem jakiejś ważnej decyzji i wiemy, że czas ucieka, ale chcemy odwlec moment dokonania nieodwołalnego wyboru. Sen ten oznacza najprawdopodobniej, że znajdujemy się w jakimś marazmie, z którego nie możemy się wydostać, mimo iż doskonale wiemy, że powinniśmy, a nawet musimy to zrobić, choć być może coś nam w tym przeszkadza. Jeśli jednak śni nam się, że mimo utrudnień próbujemy wykonać krok naprzód, jest to pozytywne przesłanie, bowiem oznacza, iż na jawie jesteśmy w stanie wydobyć się z tych opresji i mamy w sobie wystarczająco dużo siły, by to zrobić, jednak najpierw musimy ją w sobie odkryć, by było to możliwe.

Aby dokładnie zinterpretować sen, w którym pojawia się motyw biegu w zwolnionym tempie, koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, jak we śnie reagujemy na ową sytuację. Jeśli bowiem biernie poddajemy się temu, co nas czeka, nie jest to dobry znak, bowiem oznacza, że również na jawie nie podejmiemy żadnych działań, czy to z powodu zniechęcenia, czy bezsilności. Jeżeli zaś śni nam się, że próbujemy walczyć ze swym stanem i przezwyciężyć go, to i na jawie mamy na to wielkie szanse i wszystko zależy od nas.

Jednakże Freud zupełnie inaczej podchodził do tego motywu – utożsamiał go z pragnieniami seksualnymi człowieka, znajdującymi się przeważnie tylko jego podświadomości. Uważał on, że jeśli komuś śni się, że chce uciekać, ale nie może, to tak naprawdę chce zostać złapany, czyli na jawie – zaangażować się w jakiś związek, komuś ulec, zostać usidlonym.

Jung interpretował to jeszcze inaczej – twierdził, że jeśli człowiekowi śni się, że jego ucieczka jest pożądana, ale niemożliwa do przeprowadzenia, to świadczy to o tym, iż w rzeczywistości powinien on zdać sobie sprawę z jakiegoś ważnego faktu, dotyczącego jego samego. Podświadomie doskonale o tym wie, ale z jakiegoś powodu nie podoba mu się to i nie chce tej wiedzy dopuścić do swojej świadomości. Jednak sen ten wskazuje, że mimo iż ta wiedza napawa owego człowieka negatywnymi emocjami, to skoro jednak daje o sobie znać, to koniecznie musi on przyjąć pewne fakty i postarać się je jakoś zaakceptować.

Opisz swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.