Rozmaite archetypy, jakie czasem pojawiają sie w naszych snach, mają większe znaczenie, niż nam się zazwyczaj wydaje, ponieważ odzwierciedlają albo przynajmniej wskazują na to, co kryje się bardzo głęboko w naszej podświadomości. Co ciekawe, symbole te wcale nie są powiązane z indywidualnymi ludźmi, lecz z całą ludzką zbiorowością, gdyż odnoszą się do części umysłu, którą posiadamy wszyscy, bez względu na dzielące nas różnice. Archetypy są ważne nie tylko dla badaczy zjawisk paranormalnych i ezoteryki, ale także dla znanych na całym świecie uczonych i nieraz były ważnym przedmiotem ich badań. Tak było przede wszystkim w przypadku znanego wszystkim uczonego Zygmunta Freuda i jego nie mniej słynnego ucznia, Karol Gustawa Junga.
Jung był przekonany, że archetypy nie pojawiają się w naszych snach bez celu, lecz mają za zadanie przekazać nam to, co kryje się w naszej podświadomości w sposób prostszy, tak, byśmy mogli to stosunkowo łatwo zrozumieć. Jednakże nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, bo pojawiające się w naszych snach archetypy nie zawsze, a nawet rzadko, znaczą dokładnie to, z czym kojarzą nam się w rzeczywistości i czasem musimy domyślać się ich symboliki, co nie zawsze jest proste. Obok bowiem ich uniwersalnych, znanych wszystkim znaczeń, musimy też wziąć pod uwagę fakt, iż mogą one znaczyć coś zupełnie innego jeśli odniesiemy je do sytuacji, w jakiej właśnie znajdujemy się na jawie. Warto także wziąć pod uwagę wszystkie nasze skojarzenia, jakie budzi w nas ów symbol czy doświadczenia, jakie przywołuje on w naszej pamięci, wszystko to bowiem może mieć znaczenie przy objaśnianiu jego znaczenia, nawet jeśli na początku wyda nam się to bez związku czy wręcz absurdalne.
Jeśli chodzi o to, jakie archetypy pojawiają się w naszych snach, to stosunkowo łatwo można wyliczyć te, które występują najczęściej, bez względu na to, kim jesteśmy i w jakiej znajdujemy się sytuacji.
I tak na przykład dziecko, które pewnie śniło się nie raz każdemu z nas, to symbol naszej inwencji i kreatywności, drzemiących w nas sił twórczych i tego, co możemy zdziałać, jeśli tylko zaczniemy coś robić.
Koń to oznaka drzemiących w nas potrzeb najniższego rzędu, prymitywnych i takich, które zwykle staramy się spychać w głąb swej podświadomości, bo się ich wstydzimy, ale jednak są one nieodłączną częścią naszej ułomnej ludzkiej natury.
Pies symbolizuje naturalne, pierwotne męskie instynkty, które trudno jest pohamować nawet jeśli bardzo się tego chce, zaś kot wskazuje na kobiecość, tajemniczość oraz chęć zachowania niezależności i odrębności od innych.
Analogicznie, Słońce we śnie symbolizuje męskość i życiodajną siłę, zaś Księżyc jednoznacznie kojarzy się z tajemnicą, kobiecością i wszystkim, co ukryte.
Ziemia to opoka, coś, co kojarzy nam się z opiekuńczością i czymś pewnym, a więc także z matką.
Morze, jego przypływy i odpływy, to trwający od początku świata porządek, który będzie trwał wiecznie.
Deszcz zapowiada cierpienie, które jednak zakończy się poczuciem ulgi i wewnętrznym oczyszczeniem.
Ogień to wszelaka energia, jednak najczęściej seksualna, namiętność, która niszczy.
Góra to oznaka wspinania się na własne wyżyny, zdobywania jakichś szczytów i pracy na samym sobą w celu zrealizowania swoich ambicji.
Dom jest symbolem nas samych, tego, jak jest zbudowana nasza konstrukcja psychiczna, co zwykle odzwierciedla konstrukcja samego domu.
Latanie we śnie to oznaka potrzeby większej niezależności i niechęci do wzięcia odpowiedzialności za własne czyny.
Pływanie pokazuje, jak radzimy sobie z problemami, które spotykają nas w codziennym życiu. Śmierć, jak nietrudno się domyślić, to nieodwołalny koniec jakiegoś rozdziału naszego życia i automatycznie początek nowego okresu.
Kobieta pojawiająca się we śnie to nasza duchowa przewodniczka i to, co robi we śnie, może być dla nas podpowiedzią, jak powinniśmy postąpić na jawie.
Starzec w postaci mędrca to symbol naszego doświadczenia, jakie posiadamy, a mądra staruszka symbolizuje mądrość, ale nierozerwalnie powiązaną z miłością i uczuciowością.
Śniący się wódz to symbol ojca, opiekuna i przewodnika.
Liczby parzyste to symbol kobiecości, a nieparzyste – męskości.